Strajku nie będzie

Jeśli uczniowie wrócą do nauki zdalnej, to nie z powodu strajku nauczycieli. Nie jest planowany, choć w szkołach trwa pogotowie protestacyjne, ogłoszone przez Związek Nauczycielstwa Polskiego.

 

Chcemy informować rodziców o kondycji systemu edukacji. Naszym zdaniem, nie jest dobra. Postulujemy podwyżkę płac nauczycieli, by wreszcie dorównały średniej krajowej. Marne pensje przekładają się na jakość kształcenia: są przyczyną frustracji, a w wymiernym aspekcie prowadzą do braków kadrowych. Coraz więcej nauczycieli opuszcza szkołę i definitywnie rozstaje się z zawodem. Jest jeszcze jedna ważna sprawa dotycząca finansów – by kształcić dobrze i nowocześnie, trzeba stale inwestować w rozwój zawodowy, a to spore koszty, spadające głównie na nauczycieli – wyjaśnia Jolanta Jaskółka, prezes Zarządu Oddziału ZNP w Zabrzu. 

Na razie 3 centrale związkowe (poza ZNP, to także Solidarność i Forum ZZ) prowadzą rozmowy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. – Nie planujemy odejścia od tablic, bo tego nie chcemy. Zależy nam na uczniach i na najlepszym kształceniu. Nie osiągniemy jednak tego celu bez podniesienia nakładów na oświatę. To też jeden z naszych głównych postulatów – dodaje Jolanta Jaskółka. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *