Kolęda w kościele

W tym roku zabrzanie znów nie będą gościć kapłanów. Tradycyjnej kolędy nie rekomendują ani w Diecezji Gliwickiej ani Archidiecezji Katowickiej.

Powodem odejścia od tradycyjnych duszpasterskich wizyt, tak samo jak rok temu, jest pandemia. W Diecezji Gliwickiej, do której należą prawie wszystkie zabrzańskie parafie zaleca się praktykowane już rozwiązanie – specjalną mszę świętą dla określonej grupy wiernych. – Nabożeństwa w kościele, ze względu na możliwość zachowania dystansu, są bezpieczniejsze. Zwykle uczestniczą w nich reprezentanci rodzin. Otrzymują obrazek z modlitwą, wodę święconą i kredę, by w domu, z bliskimi pomodlić się jak podczas tradycyjnej kolędy – mówi ks. Krystian Piechaczek, rzecznik Kurii Biskupiej w Gliwicach. 

Kto, mimo pandemii, chciałby trzymać się tradycji, też ma taką możliwość. Trzeba zgłośnić w parafii chęć przyjęcia kapłana, a podczas spotkania ściśle przestrzegać zaleceń sanitarnych. – Zdarza się, że w parafii są nowi wierni, którzy pragną, by ich mieszkanie, dom zostały poświęcone – dodaje ks. Krystian Piechaczek. 

W Archidiecezji Katowickiej, do której należą zabrzanie z Makoszów, Pawłowa i Kończyc ostateczną decyzję o sposobie zorganizowania kolędy pozostawiono kapłanom. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *