Pomnik w remoncie

Pstrowski w remoncie! Z cokołu ściągnięto tablicę z napisem „Braci górniczej”, która ponad 4 lata temu pozbawiła tożsamości zabrzańskiego przodownika pracy. Trwa modernizacja pomnika.

Pomnik od kilku lat należy do Muzeum Górnictwa Węglowego i trafił do zaszczytnej kategorii: eksponaty. Z tego powodu zasłużył sobie na renowację. Pieniądze – 80 tys. zł – za pośrednictwem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało na ten cel Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, w ramach programu Rzeźba w Przestrzeni Publicznej dla Niepodległej 2022. Resztę dołożyło miasto. Cały koszt renowacji – choć to na razie wstępny szacunek – wyniesie 95 tys. zł. 

Remont zaczęto od betonowego cokołu. Poza tablicą, dedykującą pomnik górnikom, ściągnięto granitowe płyty, które go okładały. Wkrótce przyjedzie czas na stojącą na nim postać: kiedyś, Wincentego Pstrowskiego, dziś symbolizującą ludzi pracujących w kopalniach. Rzeźba Mariana Koniecznego zostanie oczyszczona, a braki uzupełnione. Tylko patyna, która ją pokryła, wartość dodana przez 44 lat jej trwania w deszczu i śniegu zostanie ocalona.

Pomnik Braci Górniczej, przy ulicy 3 Maja, naprzeciw Muzeum Górnictwa Węglowego, od 1978 r. upamiętniał Wincentego Pstrowskiego. Przodownik pracy został pozbawiony swojej tożsamości w 2018 r. To była cena za ocalenie żywota na cokole. Inaczej groziła mu dekomunizacja, czyli usunięcie z przestrzeni publicznej. Salomonowym wyjściem okazała się zmiana dedykacji. Zamiast Pstrowskiego, pomnik upamiętnia teraz górników i trud ich pracy. Taką decyzję podjęła Rada Miasta w lutym 2018 r.   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *