Kamień dla pani profesor

Miejsc upamiętniających ważne dla Zabrza postacie przybywa w szybkim tempie. Po tablicy poświęconej Robertowi Oszkowi i pomniku prof. Religi, być może przyjdzie czas na kamień prof. Bożeny Hager-Małeckiej.

Jego ustawienia, w pobliżu ronda w Biskupicach, noszącego już imię lekarki, chce radny Grzegorz Turek z klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta. Wskazał dokładnie miejsce, gdzie kamień mógłby stanąć – miejską działkę, z dobrym dojściem, koniecznym, gdy planuje się utworzenia miejsca honorującego zasłużoną osobę.

A prof. Bożenie Hager – Małeckiej nie można odmówić zasług. Szefowała Katedrze i Klinice Pediatrii w Zabrzu, prowadzonej przez ówczesną Śląską Akademię Medyczną, była wojewódzkim konsultantem ds. pediatrii oraz bezpartyjną posłanką od 1976 do 1989 r. Uczestniczyła w obradach Okrągłego Stołu, z ramienia rządu, w podzespole ds. ekologii. Mieszkała w Biskupicach. Zmarła w 2016 r. 

W 2022 r. Rada Miasta podjęła decyzję o nadaniu imienia lekarki rondu u zbiegu ulic Bytomskiej, Kasprowicza i Młyńskiej.    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *