Budżet przyjęty

Budżet Zabrza na 2022 roku został przyjęty. Według rządzącej koalicji odpowiada potrzebom mieszkańców, według opozycji nie daje szans na rozwój. A obiektywnie to 1,1 mld złotych.

Dlatego wynik głosowania, jak zawsze w kontrowersyjnych sprawach, a budżet nią był, to 13:12. Za byli radni klubów Skuteczni dla Zabrza, Prawa i Sprawiedliwości oraz niezrzeszony Sebastian Dziębowski. Jego przyjęciu sprzeciwili się radni z klubów Koalicji Obywatelskiej – Nowe Zabrze i Lepszego Zabrza.

– Nie podniosę ręki „za”, bo projekt budżetu rozmija się z oczekiwaniami zabrzan. Lubię rozmawiać z mieszkańcami i wiem, że nie cieszą ich rosnące podatki, nie cieszą ich fontanny. Ile mamy fontann, a ile wyremontowanych mieszkań komunalnych? Ile mamy fontann, a ile nowych placów zabaw? Ile mamy fontann, a ile tężni solankowych? – pytała  Agnieszka Rupniewska, przewodnicząca klubu KO-Nowe Zabrze. – Jestem przeciw, bo w planowany budżet jest niezgodny z wcześniejszą uchwałą Rada Miasta. Zobowiązaliśmy się, że w 2022 r. przeznaczymy ponad 20 mln zł na remont należących do nas mieszkań. W przedłożonym projekcie nie zagwarantowano tej kwoty – mówił Przemysław Juroszek z KO-Nowe Zabrze. Urszula Potyka, wtórowała swoim klubowym kolegom: – Przedstawiony budżet jest analogią poprzedniego. Nie wyciągnięto wniosków, nie zmieniono priorytetów, choć od dawna przekonujemy, że trzeba to zrobić. Co roku, bezskutecznie, prosimy o większe pieniądze na remonty lokali komunalnych. Co roku przeznaczamy 500 tys. zł na realizację tzw. małego PONE (Program Ograniczania Niskiej Emisji dla właścicieli mieszkań – przyp.), choć wiadomo, że to za mało. Na 3 tys. zł dofinasowania, przysługującego za wymianę pieca na ekologiczny trzeba w Zabrzu czekać 2 lata – mówiła. 

Wynik głosowania, 13:12, tuż przed sesją, 20 grudnia nie był jednak oczywisty. Komisja Budżetu i Inwestycji Rady Miasta zaopiniowała budżet negatywnie, mimo że rządzący stanowią w niej większość. Tym razem języczkiem u wagi był Sebastian Markisch, radny PiS. Na posiedzeniach komisji wstrzymywał się od głosu, ale podczas sesji Rady Miasta zmienił zdanie i podniósł rękę „za”. Co przekonało radnego? Na razie nie wiadomo. 

Budżet Zabrza na 2022 r. wynosi 1,1 mld zł. Na inwestycje zarezerwowano 263,5 mln zł. W większości te pieniądze mają być wydane na infrastrukturę drogową: centra przesiadkowe – jedno w centrum miasta, drugie w Rokitnicy, przedłużenie al. Korfantego do ul. Brygadzistów, nowe ulice, chodniki, ścieżki rowerowe. Deficyt to prawie 70 mln zł. Ma być pokryty pożyczkami i sprzedażą papierów wartościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *