Na co te 100 mln zł?

Czy będzie czwarta trybuna Areny? Na co spółka Stadion wyda 100 mln zł? Jesteśmy ciekawi Waszych opinii!

Decyzję o przekazaniu kolejnych pieniędzy Spółce Stadion podjęto podczas specjalnej, zwołanej w tej sprawie sesji Rady Miasta. Dzisiejsze (24.05) głosowanie wygrała rządząca koalicja (Skuteczni dla Zabrza, PiS, niezrzeszony Sebastian Dziębowski) tradycyjnym już wynikiem dla kontrowersyjnych propozycji: 13:12. Radni opozycji nie powiedzieli jednak „nie”, lecz wstrzymali się od głosu.

Przedmiotem obrad był tylko jeden projekt uchwały, zmieniający inną, przyjętą w lipcu 2014 r. Wtedy przekazano spółce Stadion, należącej w całości do gminy i zarządzającej obiektem przy ulicy Roosevelta, zadania własne miasta z zakresu kultury fizycznej oraz zobowiązano ją do tworzenia warunków sprzyjających rozwojowi sportu. Dziś tytuł głosowanego projektu skrócono, w stosunku do wcześniejszego. Teraz brzmi tak: „powierzenie Stadionowi zdań własnych gminy”. W ten sposób poszerzono kompetencje spółki.

Co dołożono do jej obowiązków? Być może budowę czwartej trybuny, precyzując, że utrzymanie gminnych obiektów ma polegać m.in. na modernizacji i budowie Stadionu im. Ernesta Pohla. Jednak czarno na białym, o inwestycji, w uchwale nie ma ani słowa. O tym, że ma ruszyć, wynikało tylko z dyskusji podczas sesji.

Finansom w projekcie też nie poświęcono dużo uwagi – zaledwie jedno zdanie, zmieniając kolejny zapis sprzed 8 lat. Wtedy ustalono, że od 2014 r. do 2026 r. miasto będzie wypłacać Stadionowi rekompensatę. Teraz ten okres wydłużono do 2032 r. I oczywiście, jak poprzednio, można się domyślać, że modyfikacja związana jest z inwestycją w czwartą trybunę.

Najważniejsza kwestia: iIe będzie kosztowało nas, zabrzan dokończenie budowy stadionu? Według kalkulacji przedstawionych na sesji, 100 mln zł. Nadal jednak nie wiadomo, skąd będą te pieniądze.

A jeśli już się znajdą, czy rzeczywiście zostaną wydane na Arenę? W przyjętej uchwale o czwartej trybunie nie ma przecież słowa. Deklaracje, że powstanie były wyłącznie ustne.

Opozycja wstrzymała się od głosu. Dokończenie budowy stadionu uważa za konieczność, ale chce precyzyjnych informacji. W przedstawionym projekcie znalazła zbyt wiele pytań bez odpowiedzi. – Dajcie mi 100 mln zł, a później wyjaśnię, jak je wydam – komentowała uchwałę Agnieszka Rupniewska, przewodnicząca klubu Koalicji Obywatelskiej – Nowego Zabrza. – Na stadion wyłożyliśmy dotąd setki milionów złotych, a zadłużenie miasta sięga ponad 800 mln zł. By podjąć decyzję, która znacząco obciąży budżet miasta musimy mieć odpowiedzi na nasze pytania – mówiła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *