Elektrociepłownia przy łące

Zabrzańska elektrociepłownia od 9 miesięcy ma 300 tysięcy stałych lokatorów. Pracowitych i bzyczących. Pszczoły, mieszkające na terenie zakładu w 6 ulach, wkrótce będą żyć i pracować w jeszcze lepszych warunkach. Przy bramie wjazdowej powstała dla nich kwietna łąka.

Pierwsze kwiaty zaczną kusić owady już za 6 tygodni. Firma Fortum, do którego należy elektrociepłownia, zadbała jednak nie tylko o swoje pszczoły, ale i o żyjących dziko zapylaczy, m.in. mrówki i chrząszcze. Mieszkankę nasion wybrano tak, by zadowolić także tych drugich. W przyszłości, na łące o powierzchni 3 tys. kw., powstaną domki dla owadów, a większość tworzących ją kwiatów to wieloletnie gatunki. 

Pszczoły są doskonałym wskaźnikiem jakości środowiska. Wyprodukowany przez nie miód zostanie przebadany w laboratorium pod kątem gatunków roślin, które odwiedziły w poszukiwaniu pyłku i nektaru. Pszczoły miodne oblatują obszar o promieniu ok. 3 km od ula. Badając miód z pasieki możemy uzyskać informację o środowisku na obszarze 27 km kw. – mówi Krzysztof Poppe, zawodowo zajmujący się pszczelarstwem, który opiekuje się lokatorami uli na terenie elektrociepłowni.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *