Pracowity rok strażaków

W 2503 akcjach wzięli udział zabrzańscy strażacy w 2022 r. Taki wynik daje im 6. miejsce w kraju pod względem liczby interwencji. To tylko część statystki, która ma jeden tragiczny punkt – 47 ofiar śmiertelnych.

W 2022 r. strażacy ratowali ofiary 199 wypadków drogowych i zabezpieczali ich miejsca. Równie często otwierali mieszkania (207 razy), usuwali gniazda owadów (191), gasili płonące kontenery ze śmieciami (162) oraz trawy (188). W minionym roku pożar zniszczył 10 mieszkań i właśnie te akcje, w ocenie strażaków, należały do najtrudniejszych.

W planach na 2023 r. Komenda Miejska PSP ma dalszy remont zabytkowej remizy. Po wymianie bram do garażów, budynek ma zostać poddany termomodernizacji, jego elewacja będzie naprawiona, a nawierzchnia wokół budynku wymieniona. Całkowity koszt tych prac oszacowano na 2,5 mln zł. – Podzieliśmy je na etapy. Mamy nadzieję, że uda się zgromadzić pieniądze konieczne do ich przeprowadzenia – mówił st. bryg. Tomasz Bajerczak, komendant PSP w Zabrzu, podczas uroczystej odprawy rocznej, 17 lutego.   

W Komendzie Miejskiej pracuje 98 strażaków. Na co dzień wspierają ich druhny i druhowie z 4 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej: w Makoszowach, Kończycach, Mikulczycach i Grzybowicach. W 2022 r. ochotnicy z Zabrza otrzymali łącznie 268 tys. zł z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz  rządowych instytucji.   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *