Warbud wyremontuje Admiralspalast

Firma Warbud wyremontuje Admiralspalast za 52,8 mln zł. Miasto właśnie rozstrzygnęło przetarg. Po zakończeniu prac, dużą część odnowionego budynku zajmą sale konferencyjne. Swoją siedzibę znajdzie w nim także TechnoHub Zabrze.

W przetargu wzięła jeszcze udział jedna firma: Mostostal Warszawa. Jej oferta była jednak wyższa. Koszt robót oszacowano w niej na prawie 60 mln zł. Miasto zarezerwowało na rewitalizację zabytku 61,1 mln zł, z czego 30 mln zł pochodzi z dotacji rządowej, przekazanej w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Prace zostaną przeprowadzone na podstawie programu funkcjonalno-użytkowego, autorstwa biura architektonicznego Konior Studio.

W Admiralspalast do zagospodarowania jest 7 pięter. Dużą część powierzchni dawnego hotelu zajmą sale konferencyjne, wystawiennicze, biurowe oraz te z przeznaczeniem na spotkania. TechnoHub otrzyma III i IV piętro. Na V piętrze powstanie restauracja, a na VII bar z salą bankietową pod kopułą oraz tarasy.

Admiralspalast, nazywany zabrzańskim drapaczem chmur, budowano w latach 1924-28. Budynek oddawano do użytku etapami. Najpierw otwarto piwiarnię na parterze, później kawiarnię, restaurację i salę bankietową, a na końcu część hotelową.

Po II wojnie światowej elegancki budynek z elementami art deco stopniowo tracił na znaczeniu i systematycznie niszczał. Zabrze kupiło go ponad rok temu od Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Usług Turystycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *