Ten podręcznik to hit czy kit?

Podręcznik do historii i teraźniejszości, autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, przedmiotu, który zastąpi wiedzę o społeczeństwie sprowokował do wypowiedzi, głównie negatywnych, wiele osób. Powstała mapa szkół z informacją, które z niego skorzystają, a które nie. Oznaczono na niej także Zabrze.

Mapę opublikowano na stronie www.naszademokracja.pl, a kampanię w tej sprawie, zatytułowaną bez ogródek „Szkoła wolna od (s)hitu”, prowadzi Wolna Szkoła.

W Zabrzu pineskę wbito w kilkanaście miejsc, ale tylko przy kilku widnieje informacja o braku podręcznika rekomendowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Adnotacja o tym, że od września go nie będzie, nie zawsze podyktowana jest przyczynami merytorycznymi: kontrowersyjną dla wielu treścią książki – ale także względami praktyczno-organizacyjnymi. W czerwcu, gdy w części placówek decydowano o wyborze podręczników, tego napisanego przez prof. Wojciecha Roszkowskiego jeszcze nie było.

W I Liceum Ogólnokształcącym, to pierwszy, ze względu na chronologię, powód rezygnacji z kontrowersyjnej książki. Drugi, ale być może bardziej znaczący, jest taki, że gdy trafił w ręce nauczycieli, utwierdził ich w pierwotnie podjętej decyzji. Uczniowie I LO HiT-u będą więc uczyć się na zajęciach przygotowanych przez prowadzących.  

W Zespole Szkół nr 3 o braku podręcznika do nowego przedmiotu, jak w I LO, przesądził fakt, że w końcówce minionego roku był niedostępny. Teraz czekają tam na alternatywę. Podobno Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne uzyskało dla swojego 3 pozytywne recenzje, warunek dopuszczenia do użytku przez Ministerstwo. Gdy będą dwa, w ZS nr 3 zostaną porównane i być może wtedy nauczyciele  zdecydują się na pracę z którymś z nich. 

Książka prof. Wojciecha Roszkowskiego jest kontrowersyjna. Tak bardzo, że na jej temat wypowiadają się nawet władze miast, odradzając szkołom korzystania z niej. Dlaczego? Główny zarzut krytyków jest taki, że zamiast faktów przedstawia opinie autora – katolika, o prawicowych poglądach (prof. Wojciech Roszkowski był europosłem PiS), nie zostawiając uczniom miejsca na formułowanie własnych sądów. Te natomiast, które są przedstawione bywają dyskryminujące – wykluczają osoby o innym niż autor światopoglądzie, kolorze skóry, a nawet tych, którzy przyszli na świat dzięki metodzie in vitro. 

Nieoficjalnie, z informacji przekazanych przez dyrektorów zabrzańskich szkół, Wydział Oświaty Urzędu Miejskiego nie sugeruje żadnych decyzji, dotyczący podręcznika do HiT prof. Wojciecha Roszkowskiego. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *